Loading…
This event has ended. View the official site or create your own event → Check it out
This event has ended. Create your own

Welcome to the Agriculture and Welding Summer Conference! Please remember that classes below are subject to change. All classes are on a first come first serve basis and selecting a class for your schedule does not guarantee a seat will be reserved for you in that class. 

View analytic

Sign up or log in to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.

Monday, June 12
 

9:00am

Check-in
Monday June 12, 2017 9:00am - 9:30am
Commons Area

9:30am

Opening Session
Chad Warnick, UAAE President - 3 minutes
Kerry Gibson, Weber County Commissioner - 10 minutes
Ray Long, CTE Director, Weber School District - 3 minutes
Steve Short, Assistant Principal, Weber High School - 3 minutes
Ben Meyer, LPS SPecialist, National FFA Organization - 20 minutes

Speakers
KG

Kerry Gibson

Commissioner, Weber County Utah
RL

Ray Long

CTE Director, Weber School District
avatar for Ben Meyer

Ben Meyer

Western Region LPS Specialist, National FFA Organization
VW

Veldon Wadle

Principal, Weber High School
CW

Chad Warnick

AgEd Teacher, Delta Tech Center


Monday June 12, 2017 9:30am - 10:30am
Weber High Auditorium

10:30am

Keynote Speaker
Speakers
RG

Ron Gibson

President, Utah Farm Bureau Federation


Monday June 12, 2017 10:30am - 11:00am
Weber High Auditorium

11:00am

11:00am

11:00am

11:00am

11:00am

11:00am

11:00am

12:00pm

Lunch: Sponsor, Utah Farm Bureau- Young Farmer and Rancher - Discussion Meet Competition
  1. Presentation on the Farm Bureau FFA Discussion Meet Competition
  2. Presentation - Farm Bureau-Young Farmer & Rancher Ag Teacher Recognition



Monday June 12, 2017 12:00pm - 1:30pm
Cafeteria

1:30pm

FFA CDEs - Agricultural Communications
 

Speakers
MG

Monica Giffing

AgEd Teacher, Springville High School


Monday June 12, 2017 1:30pm - 2:20pm
Room # 5

1:30pm

FFA CDEs - Meats Evaluation
Speakers
NR

Nyle Russell

AgEd Teacher, Payson High School


Monday June 12, 2017 1:30pm - 2:20pm
Room # 4

1:30pm

FFA CDEs - Milk Quality & Milk Products
 

Speakers
JT

Justin Thornley

AgEd Teacher, Emery High School


Monday June 12, 2017 1:30pm - 2:20pm
Room # 6

1:30pm

FFA CDEs - Parliamentary Procedure
Speakers
avatar for Katie Silcox

Katie Silcox

AgEd Teacher/CTE Director, North Summit High School


Monday June 12, 2017 1:30pm - 2:20pm
Room #1

1:30pm

FFA CDEs - Range Management

Monday June 12, 2017 1:30pm - 2:20pm
Room # 3

2:20pm

2:35pm

FFA CDEs - Agricultural Communications
 

Speakers
MG

Monica Giffing

AgEd Teacher, Springville High School


Monday June 12, 2017 2:35pm - 3:25pm
Room # 5

2:35pm

FFA CDEs - Agricultural Issues Forum
Speakers
DG

David Gust

AgEd Teacher, Dixie High School


Monday June 12, 2017 2:35pm - 3:25pm
Room # 3

2:35pm

FFA CDEs - Forestry
 

Speakers
JC

Jolene Christensen

AgEd Teacher, South Summit High School


Monday June 12, 2017 2:35pm - 3:25pm
Room # 6

2:35pm

FFA CDEs - Meats Evaluation
Speakers
NR

Nyle Russell

AgEd Teacher, Payson High School


Monday June 12, 2017 2:35pm - 3:25pm
Room # 4

2:35pm

FFA CDEs - Parliamentary Procedure
Speakers
avatar for Katie Silcox

Katie Silcox

AgEd Teacher/CTE Director, North Summit High School


Monday June 12, 2017 2:35pm - 3:25pm
Room #1

3:35pm

FFA CDEs - Agricultural Issues Forum
Speakers
DG

David Gust

AgEd Teacher, Dixie High School


Monday June 12, 2017 3:35pm - 4:25pm
Room # 3

3:35pm

FFA CDEs - Agricultural Marketing Plan
Speakers
JB

Jon Burton

AgEd Teacher, Juab High School


Monday June 12, 2017 3:35pm - 4:25pm
Room #1

3:35pm

FFA CDEs - Environmental Natural Resources
Speakers
avatar for David Erickson

David Erickson

AgEd Teacher, Sky View HS


Monday June 12, 2017 3:35pm - 4:25pm
Room # 4

3:35pm

FFA CDEs - Forestry
 

Speakers
JC

Jolene Christensen

AgEd Teacher, South Summit High School


Monday June 12, 2017 3:35pm - 4:25pm
Room # 6

3:35pm

FFA CDEs - Veterinary Science
 

Speakers
avatar for Jarvis Pace

Jarvis Pace

CTE, Weber School District


Monday June 12, 2017 3:35pm - 4:25pm
Room # 5

6:00pm

UAAE Steak Fry - Lomond View Park, North Ogden - Please Car Pool
Presentation: Farm Bureau "Outstanding Teacher Leader" Award


Monday June 12, 2017 6:00pm - 8:00pm
Lomond View Park 220 East Elberta Drive, North Ogden

7:30pm

UAAE Trap Shoot - $10 fee to participate

Monday June 12, 2017 7:30pm - 9:00pm
Ogden Gun Club 8805 South 2000 West, Willard
 
Tuesday, June 13
 

8:00am

UAAE Awards/Business Session
  1. UAAE Awards Program - 75 minutes
  2. Utah State Univerity Report, Dr. Becki Lawver - 10 minutes
  3. Southern Utah University Report, Dr. Randall Violett - 10 minutes
  4. Utah State Board of Education Report, Buddy Deimler - 10 minutes


Tuesday June 13, 2017 8:00am - 9:45am
Weber High Auditorium

9:45am

10:00am

Workshop: NAAE Update
Speakers
avatar for Chad Massar

Chad Massar

Region 1 Vice President, NAAE


Tuesday June 13, 2017 10:00am - 10:50am
Room # 6

10:00am

Workshop: National FFA - Annual Report Process (Bring a tablet or Laptop)
Speakers
avatar for Ben Meyer

Ben Meyer

Western Region LPS Specialist, National FFA Organization


Tuesday June 13, 2017 10:00am - 10:50am
Room # 3

10:00am

Workshop: New Teacher Induction Program - 2016-17 Group
Speakers
avatar for Becki Lawver

Becki Lawver

Assistant Professor, Utah State University


Tuesday June 13, 2017 10:00am - 10:50am
Room # 5

10:00am

10:00am

11:00am

Workshop: NAAE Update
Speakers
avatar for Chad Massar

Chad Massar

Region 1 Vice President, NAAE


Tuesday June 13, 2017 11:00am - 11:50am
Room # 6

11:00am

Workshop: National FFA - Annual Report Process (Bring a tablet or laptop)
Speakers
avatar for Ben Meyer

Ben Meyer

Western Region LPS Specialist, National FFA Organization


Tuesday June 13, 2017 11:00am - 11:50am
Room # 3

11:00am

Workshop: New Teacher Induction Program - 2017-18 Group
Speakers
avatar for Becki Lawver

Becki Lawver

Assistant Professor, Utah State University


Tuesday June 13, 2017 11:00am - 11:50am
Room # 5

11:00am

11:00am

11:00am

Registration Welding
Tuesday June 13, 2017 11:00am - 12:00pm
Commons Area

12:00pm

Lunch: Sponsored by your registration - FFA/Area Meetings - Bella's Fresh Mexican Grill
UAAE Host: Chad Warnick, President, Delta Technical Center
  • FFA Area Meetings
  • Tour Explanation - Charlie Nielsen


Tuesday June 13, 2017 12:00pm - 12:45pm
Cafeteria

1:00pm

Tour-1: Gibson's Green Acres
Gibson's Green Acres.com




Tuesday June 13, 2017 1:00pm - 2:00pm
Gibson's Green Acres 449 South 4700 West, Ogden

1:00pm

Tour-1: Ogden Nature Center
Tuesday June 13, 2017 1:00pm - 2:00pm
Ogden Nature Center 966 West 12th Street, Ogden

1:00pm

Tour-1: Ogden Waste Water Treatment Facility
Tuesday June 13, 2017 1:00pm - 2:00pm
Ogden Waste Water Treatment Facility 2618 West Pioneer Road, Ogden

1:00pm

Tour-1: Pineae Greenhouses, Inc
Tuesday June 13, 2017 1:00pm - 2:00pm
Pineae Greenhouses, Inc 1901 South 5100 West, Ogden

1:00pm

Tour-1: Boman & Kemp Manufacturing
Tuesday June 13, 2017 1:00pm - 2:00pm
Boman & Kemp Manufacturing 2392 South 1900 West, Ogden

1:00pm

Tour-1: O P Tanks LLC
Tuesday June 13, 2017 1:00pm - 2:00pm
O P Tanks LLC 1590 West 2775 North, Pleasant View

2:30pm

Tour-2: Gibson's Green Acres
Gibson's Green Acres.com




Tuesday June 13, 2017 2:30pm - 3:30pm
Gibson's Green Acres 449 South 4700 West, Ogden

2:30pm

Tour-2: Ogden Nature Center
Tuesday June 13, 2017 2:30pm - 3:30pm
Ogden Nature Center 966 West 12th Street, Ogden

2:30pm

2:30pm

Tour-2: Pineae Greenhouses, Inc
Tuesday June 13, 2017 2:30pm - 3:30pm
Pineae Greenhouses, Inc 1901 South 5100 West, Ogden

2:30pm

Tour-2: Barnes Aerospace
Tuesday June 13, 2017 2:30pm - 3:30pm
Barnes Aerospace 1025 Depot Drive, Ogden

2:30pm

Tour-2: Wells Cargo, Inc
Tuesday June 13, 2017 2:30pm - 3:30pm
Ogden Nature Center 966 West 12th Street, Ogden

4:00pm

Tour-3: Gibson's Green Acres
Gibson's Green Acres.com




Tuesday June 13, 2017 4:00pm - 5:00pm
Gibson's Green Acres 449 South 4700 West, Ogden

4:00pm

Tour-3: Ogden Nature Center
Tuesday June 13, 2017 4:00pm - 5:00pm
Ogden Nature Center 966 West 12th Street, Ogden

4:00pm

Tour-3: Ogden Waste Water Treatment Facility
Tuesday June 13, 2017 4:00pm - 5:00pm
Ogden Waste Water Treatment Facility 2618 West Pioneer Road, Ogden

4:00pm

Tour-3: Pineae Greenhouses, Inc
Tuesday June 13, 2017 4:00pm - 5:00pm
Pineae Greenhouses, Inc 1901 South 5100 West, Ogden

4:00pm

5:30pm

Dinner: Sponsored by Weber District - Cold Springs Fish Farm - Please Car Pool
Weber District Host: Chad Marriott

Cold Springs Fish Farm - 2284 N. Fruitland Dr., North Ogden, UT 84414

Tuesday June 13, 2017 5:30pm - 7:30pm
Cold Springs Fish Farm 2284 N. Fruitland Dr., North Ogden
 
Wednesday, June 14
 

7:30am

Ideas Unlimited Display & Judging - Teachers please come by and support these teachers!!
Ideas Unlimited Display & Judging 

Wednesday June 14, 2017 7:30am - 8:00am
Commons Area

8:00am

Workshop: Clay in Classroom

Want to add another tool to your teaching utility belt?!  A tool that will have students even more excited to attend your class & participate?! A tool that will scare all fidget spinners away?!  A tool that will easily work with your already amazing teaching style?! You're probably wondering, "What is this tool?"  This tool is CLAY! Before it is too late, run like the Flash and get your hands dirty with clay by attending this workshop taught by Tawney Campbell from Snow Canyon High School!    

Tawney Campbell has just recently came back from a 6 day Equiken® Equine Core Data class with Anatomy in Clay® Centers in Denver, Colorado.  In this workshop, Tawney will share her experience, display her clay horse model "Satan," and show skeleton models that can be used in your classroom. In addition, she will demonstrate how she uses clay in her classroom.  No matter what agricultural science class you teach, she will show you how to use clay to enhance your students learning experience! From building clay flower anatomy, animal digestive systems, cells, to muscles - you don't want to miss out on  this opportunity to add clay to your teaching utility belt! 


Speakers

Wednesday June 14, 2017 8:00am - 8:50am
Room # 5

8:00am

Workshop: Creating Effective Lesson Plans for the Substitute
As Ag teachers we find ourselves writing sub plans a lot! Come and have a discussion on how to make sub days not just a waste and make your life easier when planning for a sub.

Speakers
KL

Kaylee Liddiard

AgEd Teacher, Spanish Fork High School


Wednesday June 14, 2017 8:00am - 8:50am
Room # 3

8:00am

Workshop: Leadership Principles Course

Come find out the new and updated changes to the Leadership Principles Course.  Learn about Leadership 1 and Leadership 2 as well as updates to the tests for 2017-2018.  Spend some time collaborating with your peers on ideas about this course.  Activities and best practices will be shared. 


Speakers
avatar for Katie Silcox

Katie Silcox

AgEd Teacher/CTE Director, North Summit High School


Wednesday June 14, 2017 8:00am - 8:50am
Room # 6

8:00am

8:00am

Workshop: Teacher Resources at National FFA (Bring a tablet or laptop)
Need to bring a laptop or a tablet to this session.

Speakers
MB

Michelle Burrows

Agriculture teacher, Academy of Arts, Careers & Technology
National FFA Ambassador


Wednesday June 14, 2017 8:00am - 8:50am
Room #1

8:00am

Opening Welding Session
Welcome to Weber High School: Dave Shaffer - 20 minutes
Welcome to Weber School DIstrict: Charlie Nielsen - 10 minutes
USBE Report: Buddy Deimler - 10 minutes


Speakers
avatar for David Shaffer

David Shaffer

Weber High, Weber High
Pleasant View, UT


Wednesday June 14, 2017 8:00am - 9:00am
Library

9:00am

Workshop: NAAE Ideas Unlimited - Augmented Reality
Speakers
SR

Shoat Roath

AgEd Teacher, North Summit High School


Wednesday June 14, 2017 9:00am - 9:50am
Room # 6

9:00am

Workshop: NAAE Ideas Unlimited - In the News - Using Current Events in Your Classroom
Do you know how much goes on in the agricultural world each day?  Teach some of your standards by using news articles and current events   An easy way to start class and have meaningful bell work.

Speakers
KL

Kaylee Liddiard

AgEd Teacher, Spanish Fork High School


Wednesday June 14, 2017 9:00am - 9:50am
Room # 5

9:00am

Workshop: NAAE Ideas Unlimited - Monster Animal Genetics
Speakers
KH

Kristina Hansen

AgEd Teacher, Granite Technical Institute


Wednesday June 14, 2017 9:00am - 9:50am
Room # 3

9:00am

Workshop: NAAE Ideas Unlimited - Teaching Students to "Rock the Creed"
Speakers
LT

Lindsy Thomas

AgEd Teacher, Payson JHS


Wednesday June 14, 2017 9:00am - 9:50am
Room # 4

9:00am

Workshop: Teacher Resources at National FFA (Bring a tablet or laptop.)
Need to bring a laptop or a tablet to this session.

Speakers
MB

Michelle Burrows

Agriculture teacher, Academy of Arts, Careers & Technology
National FFA Ambassador


Wednesday June 14, 2017 9:00am - 9:50am
Room #1

9:00am

Workshop: Miller Electric - New Equipment
Exhibitors
BK

Bryan Kwapis

Welding Engineer, Miller Electric


Wednesday June 14, 2017 9:00am - 10:00am
Welding Classroom & Shop

10:00am

Workshop: FFA Training for New Advisors
Speakers
MC

Megan Cook

Utah FFA Association Executive Secretary, Utah State University


Wednesday June 14, 2017 10:00am - 10:50am
Room # 1

10:00am

Workshop: Journey 2050: Gaming for Agricultural Sustainability (Bring tablet or laptop)

If possible, bring an ipad or tablet with the “Journey 2050- School Edition” app downloaded.

In addition to Journey 2050, learn how to use the National Agricultural Literacy Curriculum Matrix for curriculum and FFA resources.

Andrea Gardner, Instructional Coordinator, National Center for Agricultural Literacy


Speakers
AG

Andrea Gardner

Instructional Coordinator, National Center for Agricultural Literacy


Wednesday June 14, 2017 10:00am - 10:50am
Room # 4

10:00am

Workshop: Motivating Student Participation in the Agriscience Fair
Speakers
HB

Hope Blackburn

AgEd Teacher, Timpanogos High School


Wednesday June 14, 2017 10:00am - 10:50am
Room # 5

10:00am

Workshop: Scheduling Your Greenhouse
Speakers
BM

Brett Milliken

Landscape Architecture/Horticulture Instructor, Jordan ATC - South


Wednesday June 14, 2017 10:00am - 10:50am
Room # 6

10:00am

10:00am

Workshop: Lincoln Electric - New Equipment
Exhibitors
JF

Jenny Farney

Sales Engineer, Lincoln Electric


Wednesday June 14, 2017 10:00am - 11:00am
Welding Classroom & Shop

11:00am

UAAE Business Session
UAAE Chair: Chad Warnick, President, Delta Technical Center

Agenda
  1. UAAE Committee Reports
  2. UAAE Officer Elections and Installation


Wednesday June 14, 2017 11:00am - 12:00pm
Weber High Auditorium

11:00am

12:00pm

1:00pm

Agricultural Education Conference Adjourned
Wednesday June 14, 2017 1:00pm - 1:30pm
Weber High School 430 Weber high Dr

1:30pm

Building a 4-Wheeler Trailer - Team Competition
Speakers
avatar for David Shaffer

David Shaffer

Weber High, Weber High
Pleasant View, UT


Wednesday June 14, 2017 1:30pm - 5:00pm
Welding Classroom & Shop
 
Thursday, June 15
 

8:00am

Building a 4-Wheeler Trailer - Team Competition
Speakers
avatar for David Shaffer

David Shaffer

Weber High, Weber High
Pleasant View, UT


Thursday June 15, 2017 8:00am - 12:00pm
Welding Classroom & Shop

9:45am

12:00pm

1:30pm

Workshop: Welding Education Curriculum
Speakers
DR

Devin Rusch

Welding Teacher, Roy High School


Thursday June 15, 2017 1:30pm - 2:30pm
Welding Classroom & Shop

2:30pm

Workshop: Smokers and BBQ Grills
Speakers
JM

Jared Massic

Welding Teacher, Maple Mountain High School
Maple Mountain High School, Welding Teacher


Thursday June 15, 2017 2:30pm - 3:30pm
Welding Classroom & Shop

3:30pm

Closing Session
Speakers
avatar for David Shaffer

David Shaffer

Weber High, Weber High
Pleasant View, UT



Thursday June 15, 2017 3:30pm - 5:00pm
Welding Classroom & Shop